Eat it to save it & Terra Madre

autor dnia

Moje ulubione medium to Internet, a w nim chyba najbardziej lubię podcasty. Takie radio idealne, bez reklam i przerw. Słucham, kiedy chcę: przeważnie wtedy, gdy zmywam albo sprzątam. Jednym z podcastów, których regularnie słucham, jest BBC Food Programme. Jak sama nazwa wskazuje, audycja dotyczy tematyki kulinarnej w szerokim rozumieniu, od brytyjskich tradycji po światowe nowinki. Dzięki podcastowi z 16 listopada 2014 r. dowiedziałam się o istnieniu powiązanej z ruchem Slow Food organizacji Terra Madre.

O ile ruch Slow Food jest dość dobrze znany, to Terra Madre już mniej. Co ciekawe, Terra Madre jest jednak w Polsce relatywnie dobrze znane, o czym świadczy choćby fakt, że na dzień dzisiejszy w Wikipedii widnieje artykuł na jej temat po angielsku, francusku, włosku i właśnie polsku! A w listopadzie br. odbył się festiwal Terra Madre w Krakowie, o którym możecie przeczytać tutaj. Tym razem mnie ominął, bo dowiedziałam się o nim dzięki podcastowi BBC w parę dni po imprezie, ale może następnym razem uda się wybrać 🙂

Wracając do samego podcastu, bardzo spodobało mi się użyte w nim hasło: Eat it to save it. Dbajmy więc o to, co jemy, bo potem może się okazać, że coś bezpowrotnie zniknie (albo jego odtworzenie będzie wymagać sporo wysiłku i nakładów) i to niekoniecznie tylko jakiś przepis, potrawa, stara odmiana jabłek, ale może nawet jakiś gatunek zwierząt. Bądźmy więc świadomymi konsumentami. Jedzmy, dbając o środowisko.

You may also like