Mycie włosów sodą i inne domowe sposoby

autor dnia

Przeczytałam tutaj  o kosmetycznym eksperymencie polegającym na myciu włosów jedynie za pomocą sody oczyszczonej, octu jabłkowego i oleju kokosowego, czyli wszystkiego, co przeważnie mamy w kuchni i co służy nam do przyrządzania jedzenia. Eksperymentatorka postanowiła przez miesiąc spróbować naturalnej pielęgnacji. Zachęcona jej sukcesem (wyszło taniej, ekologiczniej, włosy wyglądały lepiej i mniej się przetłuszczały), postanowiłam sama spróbować tej metody. Oto jeden z moich pierwszych eksperymentów 🙂

Jak myć włosy sodą oczyszczoną

Przepis eksperymentatorki, Katherine Martinko, na naturalną pielęgnację włosów  w moim tłumaczeniu:

Wsyp 2 łyżeczki sody oczyszczonej do słoika o pojemności 500 ml, napełnij go wodą i zamieszaj zawartość, aż soda się rozpuści. Umyj włosy wodą, polej je zawartością słoika i wetrzyj ją we włosy. Spłucz wodą. Do słoika wlej teraz 2 łyżki octu winnego, dolej wody, zastosuj jako płukankę do włosów i umyj je prawie od razu wodą. Proste, prawda?

olej kokosowy w szklanym słoikuOlej kokosowy na włosy

Do tego można dołożyć jeszcze wmasowanie odrobiny oleju kokosowego w mokre włosy. Nie jest to sposób dobry do każdego typu włosów, ale myślę, że warto poeksperymentować.

Inne domowe sposoby pielęgnacji włosów

Jeszcze z dzieciństwa, że miałam włosy płukane wodą z octem, a do ich mycia używało się… najzwyklejszego mydła. I wcale nie działo się to w jakiś zamierzchłych czasach, tylko jakieś dwadzieścia parę lat temu. Pamiętam też, że wtedy moje długie włosy były myte raz na ok. tydzień, a teraz już na drugi dzień po myciu nie wyglądają idealnie. Pamiętam też maseczkę z żółtka, miodu i oliwy, którą nakładało się na umyte, mokre włosy, na to zakładało się trochę folii i czapkę, potem trzymało przez jakiś czas na włosach i zmywało. Ta maseczka może posłużyć też jako szampon, o czym przeczytacie tutaj.

Aktualizacja 11.01.14

Przeprowadziłam eksperyment. I nie wyszedł. Najpierw poszłam na zakupy do najbliższego marketu i znalazłam tylko sodę. Torebka 70 g kosztująca chyba ok. 1 zł. W sklepie osiedlowym kupiłam butelkę octu jabłkowego o pojemności 225 ml za 8,50 zł. Soda skończyła się po 4 myciach, ocet mam nadal. Generalnie wyszło niezbyt ekonomicznie. Na początku wydawało mi się, że włosy wyglądają lepiej, ale z każdym kolejnym myciem było gorzej. W końcu poszłam do pracy z włosami wyglądającymi na wysmarowane woskiem czy czymś takim i był to ostatni raz, kiedy używałam do mycia sody. Na razie zostaję przy eko szamponie i płukaniu octem.

You may also like