Co daje badanie pierwiastkowe włosa

autor dnia

Zdania co do skuteczności tej metody są podzielone, ale osobiście uważam, że to może być dobre rozwiązanie dla osób, które chcą poznać swój stan zdrowia i go poprawić. Badanie daje nam sporo informacji, zaleceń, możliwość konsultacji i sama przekonałam się, że wyniki pokrywają się z informacjami, jakie mam o moim zdrowiu z innych źródeł i z moim samopoczuciem. W ciągu ostatniej dekady robiłam je dwa razy, a ostatnio w formie Diagnostyki Stanu Odżywienia, czyli porównania dwóch kolejnych wyników.

Badanie pierwiastkowe włosa – gdzie zrobić i ile kosztuje

Analiza pierwiastkowa włosów to jedno z badań oferowanych przez firmę NZOZ BIOMOL-MED Laboratorium Pierwiastków Śladowych, którego stronę znajdziecie tutaj. Firma ma siedzibę w Łodzi, ale badanie możemy wykonać z dowolnego miejsca w Polsce, a nawet z zagranicy. Wystarczy pobrać próbkę włosów, wypełnić internetową ankietę, zapłacić za badanie (ceny ok. 300 zł) i wysłać próbkę do laboratorium listem. Możemy też zamówić bezpłatny zestaw do badania zawierający woreczek na włosy, kopertę, ankietę itd.

Czego dowiemy się z badania pierwiastkowego włosów

Po pierwsze określa ono nasz typ metabolizmu. Po drugie dowiadujemy się, jakich pierwiastków nam brakuje, jakie mamy w nadmiarze, czy pewne pierwiastki są w stanie równowagi, czy mamy w organizmie metale ciężkie, jakie produkty należy spożywać, żeby odżywić organizm, a jakich unikać. Otrzymujemy zalecenia dietetyczne, opis właściwości i funkcji poszczególnych pierwiastków i produktów, w których występują, przykładowe przepisy i zalecenia suplementacyjne. Ponadto dowiadujemy się m.in. jak nasz organizm reaguje na stresory,  jakie jest tempo starzenia się, jak działa bariera antyoksydacyjna, jakie mamy tendencje chorobowe oraz jaka aktywność fizyczna jest wskazana.

Czego się nie dowiemy

Badanie nie stwierdza, że cierpimy np. na nietolerancję glutenu, ale jeśli w zaleceniach dietetycznych czytamy, że należy unikać produktów pszenicznych, to powinno nam to dać do myślenia. Nie dowiemy się też, na jaką konkretnie infekcję cierpimy, czy jakie drobnoustroje mogą powodować problemy zdrowotne, ale ich obecność zostanie odnotowana.

Wyniki badania

W moim przypadku wszystko zgadza się z wynikami innych badań i całą dotychczas zgromadzoną wiedzą na temat mojego stanu zdrowia. Zalecenia dietetyczne, ku mojej radości, są bardzo zbliżone do paleo (podstawa to gotowane warzywa, ryby i białe mięso). Jedyne, do czego się nie stosuję, to jedzenie ryżu i kaszy. Przy kolejnym badaniu zobaczę, jak się to obiektywnie sprawdza. Do niektórych przepisów mogłabym mieć zastrzeżenia, bo nie odpowiadają w 100% zaleceniom dietetycznym.

Czy warto robić analizę pierwiastkową włosów – moja opinia

Podsumowując, uważam, że warto zainwestować (na chwilę obecną 300 zł) w badanie, które można wykonać w prosty, nieinwazyjny i komfortowy sposób (ankietę i wytyczne można zamówić na wskazany adres przez internet), wyniki badania (kilkadziesiąt stron) można zamówić w formie elektronicznej, dostępne są też inne wersje językowe, a następnie można nieodpłatnie skorzystać z telefonicznej konsultacji lekarskiej i omówić wyniki. Firma posiada w swojej ofercie także inne badania, z których jak dotąd nie korzystałam, ale może kogoś zainteresują, wypróbuje i da znać, jak było 😉

You may also like