Czy warto wziąć udział w The Primal Blueprint 21-Day Challenge

autor dnia

Właśnie zakończyłam udział w The 2015 Primal Blueprint 21-Day Challenge, darmowym internetowym challenge’u (wyzwaniu) utworzonym przez Marka Sissona, twórcę koncepcji primal, zbliżonej do paleo i obejmującej cały styl życia. Prowadzi on bardzo fajnego bloga o diecie, zdrowiu i ruchu pod nazwą Mark’s Daily Apple, którego znajdziecie tutaj. Bardzo fajna sprawa, trochę paleo / primal teorii i sporo praktyki 🙂 Challenge trwał przez 3 tygodnie. Do wykonania było codziennie kilka zadań dotyczących różnych dziedzin życia w stylu primal: snu, przebywania na słońcu, jedzenia i ruchu.

Na czym polegało wyzwanie i czy warto je podjąć

Punkty można było dostać za przespaną ilość godzin, przebywanie przez określony czas na słońcu, trzymanie się diety, wykonywanie ćwiczeń, czytanie codziennego posta oraz pisanie własnego posta w formie odpowiedzi na zadane pytanie. Niektóre zadania trzeba było wykonywać codziennie, inne pojawiały się co kilka dni lub jednorazowo.

Dodatkowo motywował ranking uczestników challenge’a, polubienia postów, śledzenie (przez) innych uczestników. Mnie najbardziej podobały się ćwiczenia (pompki, przysiady, ćwiczenia stabilizacyjne i podciągnięcia, które z braku drążka zastąpiłam brzuszkami). Zamierzam włączyć je na stałe do mojego programu treningowego jako alternatywę dla jogi. Planuję teraz, w miarę możliwości, co drugi wieczór przeznaczać na powyższe ćwiczenia typu Primal Essential Movement. Do tego starałam się czasami wręcz wymusić na sobie spacer i wyjście na dwór chociaż na 15 minut (weekend, zima, blokowisko…). Te dwie rzeczy na pewno przydadzą się w przyszłości i zamierzam je kontynuować po zakończeniu challenge’a.

Z dietą nie było problemów, z ćwiczeniami zdarzały się z braku czasu albo ze np. sprintami, których nie robiłam, bo ćwiczę teraz tylko w małym mieszkaniu. Najgorzej chyba wypadłam w kategorii snu, bo ostatnio nie sypiam najlepiej. Trzeba jeszcze popracować nad poprawą jego jakości.

Challenge zakończyłam gdzieś w połowie rankingu i jestem zadowolona z pozycji, bo brałam po raz pierwszy udział w takiej zabawie, a zapisałam się głównie z ciekawości. Na pewno warto spróbować. Jeśli w przyszłości znajdę jakieś ciekawe wyzwanie, to je przyjmę 😉 A może kiedyś powtórzę to, bo organizowane jest corocznie.

You may also like