Je(ste)m paleo

autor dnia

Je(ste)m paleo, bo paleo to nie tylko dieta składająca się z pokarmów dobrej jakości i jak najmniej przetworzonych, a nie sztucznych produktów i wzorująca się na diecie naszych przodków sprzed rewolucji rolniczej, ale styl życia. To dbałość o sen, relaks i odpoczynek, unikanie toksyn i chemikaliów oraz odpowiednia aktywność fizyczna we właściwym kontekście społecznym. Po co paleo?

Bo nasze geny niewiele się zmieniły w ciągu ostatnich kilku, kilkunastu, a może wręcz kilkudziesięciu tysięcy lat i oczekują, że będziemy jeść organiczne mięso i ryby oraz świeże, sezonowe, lokalne warzywa, owoce i orzechy, spędzać czas w ruchu na łonie natury, spać, kiedy zapada ciemność i żyć w grupie podobnych osobników, co daje poczucie bezpieczeństwa. Dajmy im to, a będą szczęśliwe, a wraz z nimi nasze mikroorganizmy i my sami 😉 Oczywiście jesteśmy zdolni do dalszej adaptacji, ale myślę, że będzie to łatwiejsze, kiedy będziemy stać na mocnych, sprawdzonych podstawach.

OK, paleolit to nie była idylla. Ale teraz dzięki nauce, technologii i prawu przeważnie nie grożą nam powikłania po urazach, dzikie zwierzęta, czy wrogie plemiona, więc teraz tym bardziej możemy i powinniśmy o siebie zadbać. Tamten model jest sprawdzony, obecny nie bardzo, więc czemu nie skorzystać z dobrych praktyk, które teraz naświetla nam biologia ewolucyjna, antropologia czy archeologia?

You may also like