Dobra kawa

autor dnia

Większość ją lubi, niektórzy nadużywają, ale są i tacy, którzy jej nie cierpią. Ludzkie zachowanie skoncentrowane wokół kawy jest równie fascynujące, jak sam napój. Można pisać o niej tomy. Ja się chyba ograniczę do kilku postów 😉

Czy kawa jest zdrowa czy szkodzi?

W skrócie: jeśli nie jesteśmy uzależnieni (możemy z łatwością z niej zrezygnować), nie nadużywamy, nie mamy problemu ze stresem, nie pijemy za późno w ciągu dnia, uzupełniamy płyny, mamy dobrą dietę i nie widzimy żadnego innego negatywnego wpływu na nasze zdrowie, to pozostaje nam wybór kawy, dodatków, sposobu parzenia i podawania 😉

Jeśli nie potrafimy zacząć dnia bez kawy, traktujemy ją jako obligatoryjne remedium na spadki energii w ciągu dnia, jesteśmy nadmiernie pobudzeni, zestresowani, źle śpimy, mamy w organizmie niedobory albo cierpimy na jakąś chorobę autoimmunologiczną, to lepiej zapoznać się z zamiennikami. Z kawą jest jak z prawie wszystkim: to czy ma pozytywny wpływ czy negatywny jest w dużej mierze kwestią indywidualną. Zresztą indywidualna tolerancja czy jej brak nie jest nam dana na zawsze. W zależności od okoliczności kawa raz nam może służyć, innym razem szkodzić.

Jaka jest najlepsza kawa

Ponadto trzeba mieć świadomość, że kawa kawie nierówna i jedne ziarna mogą nam zaszkodzić, inne nie (dodatkowe informacje tutaj). Na początek warto zainteresować się kawą właśnie na etapie ziarna. Uprawy kawy są niezwykle cenne dla całego świata 😉 więc trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że są mocno opryskiwane (pestycydy). Do tego dochodzi przechowywanie ziaren, w których mogą pojawić się pleśnie i ich toksyny, które mogą powodować m.in. choroby nowotworowe, prowadzić do uszkodzeń mózgu czy nerek. Myślę, że jeśli pijemy kawę codziennie, lubimy jej smak i ma ona na nas pozytywny wpływ, to warto zainwestować parę złotych więcej w nasze zdrowie i doznania smakowe i kupić kawę pochodzącą z upraw ekologicznych.

Kawa z masłem

Specjalistą ds. jakości kawy jest na pewno Dave Asprey, propagator m.in. przepisu na bulletproof coffee, który znajdziecie tutaj, czyli w dużym skrócie kawę z tłuszczem 😉 Warto poznać jej krótką historię i sposób przyrządzania:

Masło, jako produkt mleczny, oczywiście nie jest paleo, ale jeśli już pijemy kawę z mlekiem zwierzęcym lub jego pochodnymi, to uważam masło za jeden z najlepszych wyborów, obok bitej śmietany, ewentualnie lepiej tolerowanego mleka koziego czy nawet wielbłądziego.

Świeżo palona kawa

Co jeszcze warto wiedzieć? Że najlepsze są świeżo palone ziarna! Polecam tę krótką prelekcję TEDx o tym, czego o kawie nie wiemy, a powinniśmy, jeśli lubimy ją pić:

Z własnego doświadczenia muszę przyznać, że świeżo palona kawa jest naprawdę inna w smaku, mniej gorzka, delikatniejsza, ogólnie smaczniejsza. Przez kilka lat mieszkałam w Berlinie i długo szukałam dobrej kawiarni. W końcu doszukałam się trzech fajnych, z różnych względów, miejsc, w tym jednej klimatycznej kawiarnio-palarni w centrum, blisko Dworca Zoo. Jeśli ktoś będzie mieć ochotę na dobrą kawę przy okazji wizyty w Berlinie, wypitą tuż przy rozgrzanej palarce, to polecam palarnię kawy Sagers, której stronę znajdziecie tutaj. Można tam też zrobić fajne zakupy dla koneserów 🙂 Zresztą poza Berlinem też warto poszukać palarni kawy, chociażby dla doświadczenia różnicy.

 

You may also like