Jak się mieszka w Łodzi

autor dnia

Minął już rok od mojego ostatniego powrotu do Polski. Przygotowuję się właśnie do odlotu na Wyspy. Mimo pozytywnego bilansu pobytu, ponieważ względy osobisto-finansowe przeważyły. Zresztą trochę przygody też mi się przyda 😉 No i liczę na większe możliwości w mieście w Anglii niż na wsi w Walii. I sprzyjające mi ostatnio szczęście 😉 Muszę jednak przyznać, że pobyt w Polsce pozytywnie mnie zaskoczył.

Łódź miasto zmian

Przez rok mieszkałam w Łodzi. Samo miasto też mnie miło zaskoczyło. Nie wiem, skąd się biorą te wszystkie mity i stereotypy… Miasto mocno się zmienia i ma obecnie więcej plusów niż minusów. Cieszę się, że nie wpakowałam się z powrotem do Krakowa… Dzięki spontanicznemu wybraniu Łodzi szybko (obejrzałam w sumie chyba 4 mieszkania w 2 popołudnia) znalazłam mieszkanie (kawalerka za 1 tys. zł ze wszystkim), w spokojnej, zielonej dzielnicy (Koziny). Bez formalności, castingów, proszenia się i pisania podań, ubezpieczeń, referencji, poręczeń i nie wiadomo czego jeszcze jak w Niemczech czy UK. Za to z miesięcznym okresem wypowiedzenia i umeblowaniem.W dodatku czyste, bardzo ciepłe, jak na bloki nawet ciche, a wszelkimi usterkami skutecznie zajmował się właściciel.

ekosklepy przy ul. Małej w ŁodziZakupy i usługi w Łodzi

Bez konieczności wsiadania w jakikolwiek środek komunikacji mogłam podczas spaceru przyjemnymi, cichymi i zielonymi uliczkami wszystko załatwić: zakupy, lekarza, aptekę, targ, kosmetyczkę czy fryzjera. Solidne usługi w dobrej cenie, zwłaszcza na u. Kasprzaka. W okolicy supermarkety zagranicznej sieci, więc wybór ten sam, co w innych krajach.

Za to na pobliskim targu (Zielony Rynek przy Placu Barlickiego) i okolicznych uliczkach jak np. Mała wysokiej jakości produkty spożywcze i lecznicze w przystępnej cenie. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj. Jeśli chciałam coś bardziej ekskluzywnego, wystarczył krótki spacer do Manufaktury (Alma, Kredens czy inne sklepy, restauracje, kawiarnie). Ogólnie ceny były sporym zaskoczeniem: niższe niż w małym mieście w woj. łódzkim, z którego pochodzę!

Komunikacja publiczna

Sama komunikacja, mimo sporej transformacji, jaką przechodzi Łódź, była świetna: prawie pod moim blokiem kilka linii autobusowych i tramwajowych. Może tramwaje nie są jeszcze zbyt nowoczesne (i cholernie głośne, nie da się posłuchać podcastu w słuchawkach), to autobusy jak na Zachodzie Europy (no, może jeszcze bez internetu 😉 ) Do tego bilety w przystępnej cenie i do kupienia bez problemu przez Internet. Pociągi też coraz lepsze (np. Łódzka Kolej Aglomeracyjna). Jak po krótkim pobycie w Niemczech wracałam do Łodzi, to po wyjściu z dworca wcale nie widziałam różnicy między Europą Wschodnią a Zachodnią. No, może poza tym, że u nas nie było strajków.

Oferty i warunki pracy w Łodzi

Wbrew temu, co słyszałam od znajomych, rodziny i z mediów w ostatnich latach, nie było o nią trudno. Może kryzys przestał być tak odczuwalny (jak wśród moich znajomych w Niemczech), może to przez zmiany demograficzne, może przez silny sektor outsourcingowy… Znalazłam i zaczęłam pierwszą pracę w korpo w ciągu kilkunastu dni, potem zmieniałam ją na kolejną, lepszą w przeciągu kilku. Generalnie, żeby zacząć, wystarczyło znać niemiecki i/lub angielski. Zarobki są w Łodzi niestety niższe niż w innych dużych polskich miastach (ale adekwatnie także koszty życia).

Niestety warunki pracy w Polsce nie należą do najlepszych. Przykro to stwierdzić. Niewiele dni urlopowych, więcej godzin pracy w tygodniu, nie licząc nawet nadgodzin czy przynoszenia pracy do domu, a standardowe 15 min. przerwy obiadowej to pomyłka. Do tego słabe zaplecze socjalne. I wycisk też można dostać. Albo mobbing. Poza tym trudno znaleźć coś na niepełny etat, a jeszcze trudniej za to przeżyć. Nie ma się wtedy co dziwić, że efektywność pracownika jest słaba. Coś za coś… Praca i finanse były głównym minusem pobytu w Polsce (jakkolwiek problemy z pracą i pieniędzmi zdarzyły mi się już we wszystkich krajach, w których mieszkałam).

Rozrywka i atrakcje w Łodzi

W moim przypadku głównie Manufaktura (bo blisko i wszystko było: restauracje, kawiarnie, sklepy, kino, muzeum) i oczywiście najdłuższa ulica w Polsce, czyli Piotrkowska, na której mam nawet swoją kostkę (tzw. Pomnik Łodzian Przełomu Tysiącleci). Na Piotrkowskiej, podobnie jak w Manu, wszystko jest!

pomnik lampiarza na ulicy piotrkowskiej

Z jednej strony zaczynająca się urokliwym Placem Wolności, którego lekko zaniedbany wygląd ma dla mnie taki jakiś postkomunistyczny, a może nawet lwowski urok. Przy Placu mieści się kilka atrakcji turystycznych np. Muzeum Kanału „Dętka”, gdzie można dowiedzieć się więcej o wodociągach w Łodzi, którymi płynie jedna z najlepszych jakościowo wód w Polsce! Ponadto można tam zajrzeć do Muzeum Archeologicznego i Etnologicznego, o którym pisałam tutaj. Można tam zapoznać się m.in. z prehistorią ziemi łódzkiej.

widok na budynki przy placu wolności w Łodzi

Warto też zajrzeć na woonerf przy 6 Sierpnia, bardzo urokliwy także wieczorem i zimową porą.

ulica 6 Sierpnia w Łodzi nocą

Fajnie, że teraz do centrum można dojechać przez nowoczesny, lekko przypominający berliński Hauptbahnhof, Dworzec Łódź Fabryczna, a niedaleko znajduje się piękny Przystanek Centralny, z którego można jechać dalej. Ewentualnie iść do Galerii Łódzkiej coś kupić albo przekąsić.

wejście na dworzec Łódź Fabryczna

Łódź to nie tylko odrestaurowane pałace fabrykantów czy obiekty industrialne, ale także przyjemne tereny zielone jak np. słynący z niebieskiego kobierca rozplenic park Klepacza.

kwitnące na niebiesko rozplenice w parku

Warto też wybrać się do zoo (niedługo zostanie zrewitalizowane). Zwłaszcza w gorące dni, gdy można się schronić w cieniu starych drzew.

żyrafy na wybiegu w zoo

Warto też wpaść na safari do pobliskiego Borysewa i zobaczyć m.in. wyjątkową kolekcję białych zwierząt. Obiekt nadal się rozbudowuje, więc atrakcji będzie przybywać.

biały tygrys na wybiegu w zoo

Polecam też zajrzeć do ogrodu botanicznego i palmiarni. Bilety są naprawdę tanie, a jeszcze bardziej opłaca się kupić łączny bilet. Szczególnie ciekawy jest według mnie ogród cieni. Oryginalny pomysł, a atmosfera momentami jak z apokalipsy zombie.

ludzka postać na drzewie

Mam wrażenie, że Łódź bardzo późno przechodzi metamorfozę, bo ważniejszy był Kraków, Wrocław czy Poznań… A szkoda, bo miasto ma potencjał. Na szczęście się to zmienia, podobnie jak stereotyp Łodzi.

Gdzie zjeść w Łodzi

Duży wybór restauracji i kawiarni znajdziecie oczywiście w Manufakturze oraz na ul. Piotrkowskiej. Spacerem z Fabrycznej można iść na ulicę Narutowicza do jednej z moich ulubionych kawiarni w Łodzi, Chude Ciacho, gdzie możemy zjeść pyszny deser zgodny z naszymi potrzebami i upodobaniami dietetycznymi.

kawałki ciasta na talerzykach

Inne fajne miejsca to pijalnia czekolady Wedel w Manu (pyszna gorzka czekolada i dobrze zaopatrzony sklep), polecam też zakup czekoladowych figur w kawiarni Dybalskich albo herbatkę w klimatycznej herbaciarni Niebieskie Migdały.

Inne sprawy

Powrót do Polski nie wiązał się z większymi planami, problemami czy formalnościami. Wystarczyło iść do banku, założyć konto, kupić kartę do komórki, znaleźć pracę, podpisać umowę na mieszkanie, kupić bilet komunikacji miejskiej. Żadnych tłumaczeń, zaświadczeń, rzucania kłód pod nogi przez urzędasów, brak bariery komunikacyjnej czy kulturowej. Do tego niektóre urzędu zrobiły postępy: można umówić się przez internet na termin albo po przyjściu wydrukować numerek i nie marnować czasu na stanie w kolejce. Nie ma jak własne podwórko 😉 Nigdy nic nie wiadomo, więc jeśli kiedyś będę wracać do Polski, to chętnie znowu zawitam do Łodzi, bo w Łodzi dobrze się powodzi 🙂

You may also like