Jak dbać o skórę atopową. Kosmetolog radzi

autor dnia

Moja bardzo dobra koleżanka jest kosmetologiem, a ponadto interesuje się zdrowym odżywianiem i stylem życia, więc poszłam do niej po poradę w sprawie problemów skórnych. Poza tym sama ma skórę ze skłonnością do AZS, więc wie, co poradzić.

Maści i kremy bez recepty na atopowe zapalenie skóry

Wcześniej poleciła mi alantan maść i krem (potrzebowałam czegoś z panthenolem, a ten wtedy właśnie wycofano ze sprzedaży w postaci kremu). Tym razem doradziła mi smarować dłonie maścią linomag (dostępną w przystępnej cenie w aptekach, w mojej za 7,90 zł). Jestem naprawdę pod wrażeniem tej maści! Tak rzadko możemy kupić produkt, który zawiera zaledwie 3 składniki, który prawie nie ma ulotki ani informacji o mnóstwie skutków ubocznych! Namiętnie czytam etykiety, więc wiem, co piszę. Już dawno nie widziałam kosmetyku o takim składzie. Z ulotki można się nawet dowiedzieć, z czego dokładnie jest zrobione opakowanie. Po pierwszym posmarowaniu dłoni na noc linomagiem przespałam prawie 6 godz. bez budzenia się przez przesuszoną skórę, co nie zdarzyło mi się od dobrych kilku tygodni. Podsunęła mi jeszcze pomysł, żeby sprawdzić skład linomagu (na szczęście skromny 🙂 ) i jeśli w UK, gdzie teraz mieszkam na stałe, nic podobnego nie znajdę, to spróbuję zamówić w aptece zrobienie maści. Na szczęście udało mi się rozwiązać ten problem w jeszcze prostszy sposób: zamówiłam maść w okolicznym polskim sklepie. Niestety cena jest dużo wyższa: 3 funty. I trochę mnie to dziwi, bo na innych produktach aż takiego przebicia nie widzę… Oprócz tego wszystkiego używam też oleju kokosowego na skórę oraz lżejszych kremów aptecznych jak mediderm.

Rękawiczki na atopowe zapalenie skóry dłoni

Koleżanka poradziła, że najlepiej posmarować skórę na noc i nałożyć potem rękawiczki bambusowe, żeby jak najwięcej maści jak najdłużej pozostało na skórze i się wchłonęło. Nie udało mi się jeszcze znaleźć bambusowych rękawiczek w sklepie, ale kupiłam bawełniane rękawiczki i wpadłam przy tym na pomysł, żeby zakładać je też pod gumowe rękawiczki, w których zmywam czy sprzątam.

Mydła do atopików

Do mycia rąk poleciła mi mydło z nanosrebrem VINSVIN i mydło dziegciowe. W aptece kupiłam mydło z nanosrebrem i w porównaniu z Białym Jeleniem w kostce, którego do tej pory używałam i czuję sporą różnicę. Jest naprawdę łagodne i bardzo przyjemnie myje się nim ręce, a skóra jest mniej wysuszona i podrażniona. Nanosrebro (rodzaj srebra koloidalnego) ma działanie antyseptyczne.

Leki antyhistaminowe na AZS

Ponieważ podejrzewałam u siebie problem z histaminą, doradziła mi tabletki Claritine i Flonidan, a na kłopoty ze snem Validol. Wszystkie dostępne bez recepty. Kupiłam na razie Validol, bo lekom przeciwhistaminowym jednak nie ufam.

Gdzie iść po pomoc w problemach z AZS

Po więcej medykamentów moja pani kosmetolog poleciła mi zgłosić się do Apteki Ziołoleczniczej Konwentu Bonifratrów w Łodzi. Odradziła mi też pomysł z wizytą w solarium. Mimo, że sama zajmuje się w pracy skórą, to doradziła mi też zwrócić uwagę na właściwe zakwaszenie żołądka (picie domowego octu jabłkowego z wodą przed posiłkiem).

zachód słońca nad morzemZmiany pory roku i na skórze

Na koniec poradziła mi jeszcze, żeby poczytać o wyprysku kontaktowym, co też zrobiłam. Nie podejrzewam go u siebie (raczej problem z histaminą, stanem zapalnym, predyspozycje genetyczne), ale czytając dowiedziałam się kolejnej ciekawej rzeczy.

Już dawno zaobserwowałam, że problemy nasilają się u mnie (a często w ogóle zaczynają) jesienią. Oczywiście zdawałam sobie sprawę z roli sezonowych czynników zewnętrznych jak brak ekspozycji na słońce i niedobory wit. D, wysuszone powietrze od ogrzewania, ale nie wiedziałam, że jesienią / zimą zachodzą zmiany w samej skórze, o czym przeczytacie tutaj, a w skrócie wygląda to tak: Najczęściej suchość skóry pojawia się w czasie zimy. Wynika to nie tylko z charakterystycznego dla tego okresu niekorzystnego wpływu czynników klimatycznych, ale także z naturalnych zmian w składzie lipidów warstwy rogowej naskórka, zależnych od pór roku. W zimie obniża się znacznie ilość ceramidów, cholesterolu i kwasów tłuszczowych, w tym kwasu linolowego, co prowadzi do zwiększenia utraty wody i obniża tzw. próg świądowy skóry, nawet u osób zdrowych. W przypadkach istniejących już zaburzeń, powoduje ich zaostrzenie. Dalej można tam jeszcze przeczytać, że skłonność do podrażnień i suchość skóry pojawia się także podczas wielu chorób ogólnoustrojowych, takich jak niedoczynność tarczycy, przewlekła niewydolność nerek, cukrzyca czy nowotwory narządów wewnętrznych. Obecnie jestem właśnie na tropie takich czynników ogólnoustrojowych jak np. stan zapalny. AZS może być też spowodowane obecnością pewnych pasożytów lub… brakiem innych. Śledztwo trwa.

Aktualizacja 11.09.2017

Mydeł od paru miesięcy unikam i zdecydowanie nie polecam. Odkąd lekarz w UK przepisał mi emolient będący jednocześnie maścią i zamiennikiem mydła (np. hydromol ointment, zeroderm, epaderm) czy żelu pod prysznic, to myję dłonie głównie przy ich użyciu, a ekologicznego mydła używam sporadycznie. Niestety, z tego co wiem, zwykłe mydła mają zasadowe pH, a to jest niekorzystne dla skóry, zwłaszcza z AZS.

You may also like