Porady dla osób z AZS z The Eczema Podcast

autor dnia

Egzema doczekała się nawet swojego podcastu… Tutaj można zapoznać się z historią powrotu do zdrowia Abby, holistycznej dietetyk i jej obecnym podejściem do leczenia egzemy. Polecam! Przesłuchałam całą serię The Eczema Podcast i wynotowałam, moim zdaniem, najciekawsze informacje dotyczące naturalnych sposobów na tę przypadłość.

ocet jabłkowy w szklance i 3 jabłkaJak pielęgnować skórę atopową

Podcast nr 2: polecano rokitnik, w formie oleju (doustnie np. w kapsułkach i na skórę) i herbata. Ktoś próbował?

Podcast nr 3: Specjalizujący się w leczeniu egzemy dr Peter Lio z Chicago Integrative Eczema Centers, którego stronę znajdziecie tutaj, udzielił wielu ważnych wskazówek (nawiasem pisząc, super lekarz, oby jak najwięcej takich ludzi!). Po pierwsze ważne jest uszczelnianie skóry po kąpieli np. woskiem. Do kąpieli i w ciągu dnia warto stosować oleje roślinne np. olej słonecznikowy (dobry przeciw swędzeniu), jojoba, olej z pestek winogron, z ogórecznika, wiesiołka, olej kokosowy lub rokitnikowy, ale unikać oliwy, bo niszczy barierę ochronną skóry. W niektórych przypadkach spowodowanych przesuszoną skórą do wyleczenia wystarczy nawilżanie, co też jest świetną profilaktyką u niemowląt. Wtedy choroba może się nigdy nie ujawnić. Najtrudniejsze przypadki są związane z układem odpornościowym. Ciekawe podejście to zastosowanie miary 5 lat jako wyznacznika wyleczenia (podobnie jak w przypadku nowotworów). Nie pamiętam, jak to u mnie było między 6 a 18 rokiem życia, ale potem epizody pojawiły się 2-krotnie po 5 latach…

Podcast nr 7: ponownie z doktorem Lio, a w audycji: nadzieja na przyszłość w leczeniu egzemy (biological drugs), połączenie oleju kokosowego ze słonecznikowym, kąpiele z dodatkiem octu jabłkowego (chyba warto poszukać więcej informacji o tej metodzie). Zdecydowanie polecam też wielowarstwową pielęgnację, zwłaszcza po kąpieli i na noc: najpierw smarujemy skórę olejem, potem kremem i maścią. Ja najpierw używam mieszanki oleju słonecznikowego z kokosowym, potem kremu linomag i parafiny, a na koniec zakładam bawełniane rękawiczki.

Podcast nr 8: bardzo podobało mi się podejście naturopaty dra Jason Lee: egzema to nie choroba i koniec świata, to symptom i początek szukania przyczyny!

Aktualizacja 16.09.17

Napiszę więcej o tym 5-letnim wskaźniku na koniec serii o AZS, a teraz tylko na szybko: zwróćcie uwagę na odliczanie po prawej stronie na dole w stopce bloga 😉

You may also like