Jak myć włosy glinką i przepis na suchy szampon z kakao

autor dnia

Po sodzie, o której pisałam tutaj i szamponie z żółtek (przepis tutaj) postanowiłam wypróbować kolejną metodę mycia włosów bez szamponu. Skusiłam się, żeby wypróbować, chociaż obawiałam się zasadowego pH glinek (które oczywiście można, jak to w domowych czy pół-domowych kosmetykach, zmodyfikować). Zasadowe pH jest na ogół niekorzystne dla skóry, która ma pH kwaśne. Glinek można używać na mokro i na sucho, samych oraz w połączeniu z innymi produktami, naturalnymi lub gotowymi np. szamponami. Kupiłam marokańską glinkę ghassoul, która ma postać szarawego proszku. Niektórzy twierdzą, że warto dobrać kolor glinki do koloru włosów. Myślę, że zwłaszcza w przypadku mycia na sucho warto zwrócić na to uwagę przy wyborze glinki (a ten jest spory), tym bardziej jeśli nie planujecie jej z niczym łączyć. Glinki zawierają w zależności od rodzaju i pochodzenia różne minerały: krzem, magnez, żelazo, potas i sód przez co mogą korzystnie wpływać na włosy i skórę. Ponadto mają właściwości peelingujące.

Mycie włosów glinką na mokro

szklanka octu, cytryna, mandarynka i limonkaPierwsze mycie to była łyżka glinki i łyżka szamponu, wymieszane i zastosowane jak zwykły szampon. Mokra glinka była przyjemna w dotyku i delikatnie aksamitna. Bardzo fajnie się nią myje. Moje włosy po myciu miały większą objętość i ciężar, (może pozostały na nich jakieś drobinki glinki?) i wyglądały lepiej niż po samym szamponie. Na trzeci dzień nie wyglądały już idealnie. Porównywalnie jak po szamponie z jajkiem.

Następnie do glinki i szamponu dodałam łyżkę soku z cytryny dla obniżenia pH, a po myciu zrobiłam płukankę octową po myciu (przepis na płukankę i macerat octowy znajdziecie tutaj). Gotowy szampon możemy też w tej mieszance zastąpić domowym szamponem z żółtek, łącząc dwie metody mycia bez szamponu (no-poo).

Jeśli chcecie wypróbować mycie włosów odżywką, a jest to możliwe i stosowane w celu poprawy kondycji włosów np. przesuszonych, a Wasza odżywka nie nadaje się do mycia ze względu na brak lub niską zawartość substancji oczyszczających czyli surfaktantów (będą to np. niektóre alkohole), możecie pomieszać ją z glinką dla lepszego efektu (identycznie jak w przypadku szamponu). Można w ten sposób zrezygnować z mycia szamponem, zastępując go raz na kilka dni odżywką i glinką.

Włosy można też umyć samą glinką, którą lekko rozrabiamy najpierw wodą do konsystencji szamponu i myjemy włosy, wcierając glinkę w skórę głowy. Glinka da nam efekt delikatnego peelingu skóry głowy i mechanicznego oczyszczenia.

Mycie włosów glinką na sucho

Wystarczy niewielka ilość proszku, którą nabieramy po trochu palcami i wmasowujemy w suche włosy. Następnie musimy dokładnie wyczesać włosy. To metoda, która pozwoli nam oszczędzić czas, podniesi ewłosy u nasady i pozwoli na szybko wyjść z domu i nie wyglądać źle. Włosy nie są może w idealnym stanie, jak po myciu na mokro, ale fryzura wygląda zdecydowanie lepiej niż bez mycia 😉 Trzeba pamiętać o dobrym wyczesaniu, bo jeśli zostaną nam we włosach drobinki glinki w większej ilości, włosy mogą wyglądać na lekko przykurzone. Efekt ten zmniejszy dopasowanie koloru glinki do naszych włosów. Ja mycie na sucho robię podobnie jak mycie na mokro tj. pochylam głowę nad wanną (nie myję na stojąco pod prysznicem) i myślę, że ten sposób masowania skóry głowy suchym szamponem da lepsze efekty (to trochę tak jakby pochylić głowę i spryskać włosy lakierem, żeby zwiększyć ich objętość).

Suchy szampon z glinki z dodatkamiłyżeczka pełna kakao nad miseczką

Glinkę możemy stosować jako suchy szampon zwany też pudrem fryzjerskim. Nie jest to zresztą jedyna taka substancja, która ma właściwości oczyszczające, bo pochłania nadmiar sebum z włosów, który wraz z nią wyczesujemy. Podobnie może zadziałać skrobia np. ziemniaczana i gotowe suche szampony, zwłaszcza te, które mają być ekologiczne, przeważnie opierają swoje składy na jakimś rodzaju skrobi.

U mnie najlepiej sprawdziło się wymieszanie glinki pół na pół z kakao 🙂 Głównie ze względu na brązowy kolor włosów, przez co moje włosy nie wyglądały na przykurzone jak po samej szarej glince. No i przyjemniej się stosuje ze względu na zapach. Miałam nadzieję, że samo kakao też się sprawdzi, ale niestety prawie nie było efektu. Ponieważ proszek wmasowujemy w skórę głowy, myślę, że spokojnie wystarczy 1 łyżeczka glinki zmieszana z 1 łyżeczką kakao. Większość i tak wyląduje w wannie i na szczotce, a reszta zostanie we włosach do momentu umycia na mokro (przy czym nie zdarzyły mi się ślady na ubraniu albo na poduszce po spaniu po takim zabiegu).

Podsumowanie mycia włosów bez szamponu

U mnie glinka sprawdziła się najlepiej w połączeniu z kakao i z myciem włosów szamponem jajecznym, ale nie jednocześnie, jak to opisałam powyżej. Po kilku tygodniach mojego drugiego podejścia do no-poo udało mi się myć włosy co 3, a nie co 2 dzień. Najpierw mycie wieczorem na mokro szamponem-maseczką z żółtek i płukanka octowa, a na 3 dzień rano stosowałam glinkę na sucho. Włosy może nie były w idealnym stanie, ale dało się wyjść z domu i funkcjonować, może nawet podobnie jak na 2 dzień wieczorem po tradycyjnym myciu szamponem.

Jak myślę o glinkach, to mam przed oczyma wyobraźni przedstawicieli tradycyjnych społeczeństw i ich pomalowane ciała i włosy. Wydają mi się całkiem paleo 😉 A tak serio na koniec jeszcze taka refleksja, że przeważnie jak nam się tylko będzie chciało trochę poszukać informacji i trochę zadziałać, to znajdziemy rozwiązanie. Możemy z(bio)hackować większość, jeśli nie wszystkie swoje problemy, często tylko dzięki internetowi i paru groszom. Po paru miesiącach udało mi się rozwiązać problem z nawracającym od 25 lat AZS (m.in. octem i smalcem), co było naprawdę life-saving. Dużo krócej zajęło mi zrobienie porządku z niedrożnym nosem (ksylitolem) i podniesienie jakości mojego oddechu i snu. W dwa tygodnie rozprawiłam się ze zbyt częstym myciem włosów i zaoszczędziłam na tym czas. Co dalej? Schodzimy w dół 😉 Następnym celem będzie brzuch, od zewnątrz i wewnątrz!

Znacie/stosujecie te lub inne metody no-poo? Jeśli tak, to podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach!

You may also like