Aromaterapia i olejki eteryczne

Badaniem i opisywaniem właściwości olejków oraz ich praktycznym zastosowaniem zajmuje się aromaterapia. Olejki eteryczne mają szereg cennych właściwości prozdrowotnych: mogą działać przeciwzapalnie, antyseptycznie, przeciwbólowo, relaksująco, pobudzająco, a nawet przeciwgorączkowo czy przeciwpasożytniczo.

Inną zaletą olejków poza bogactwem właściwości i walorów zapachowych jest spory wybór możliwości ich stosowania. Od dyfuzji, inhalacji przez zastosowanie miejscowe, doustne, masaż, dodatek do kąpieli po wyrób własnych kosmetyków czy środków czystości. Aromaterapia i olejki eteryczne to naprawdę fascynujący temat!

Pozyskiwanie i stosowanie olejków eterycznych

W tej kategorii znajdziecie informacje o tym, co to są olejki eteryczne i jak można z nich korzystać. Olejki eteryczne to substancje produkowane przez rośliny i pozyskiwane przez człowieka. Na drodze destylacji z parą wodną, wytłaczania, ekstrakcji lub enfleurage pozyskuje się olejki z różnych części roślin, od korzeni, przez łodygi i liście po kwiaty, a w przypadku drzew korzysta się też z kory i żywic.

Naturalnie występujące w przyrodzie olejki służą roślinom do obrony przed patogenami lub drapieżnikami oraz do wabienia zapylaczy. Dzięki tym właściwościom, pozyskiwane przez człowieka i silnie skoncentrowane (np. do uzyskania kilograma olejku lawendowego potrzeba 100-150 kg kwiatów), mogą być wykorzystywane w różnorodny sposób: do dyfuzji w pomieszczeniu, inhalacji, robienia domowych kosmetyków i środków czystości, w celach leczniczych, a nawet kulinarnych.

W ten sposób wykorzystywane mogą być zarówno na skalę przemysłową, jak i na potrzeby indywidualne. Dzięki olejkom możecie eksperymentować z zapachami i różnymi właściwościami. Większość olejków nie jest bardzo droga, ale za to naprawdę wydajna. Jest to na pewno duża zaleta w porównaniu z innymi produktami roślinnymi jak ziołowe czy suplementy.

Bezpieczeństwo korzystania z olejków eterycznych

Pamiętajcie, że olejki to silne substancje i należy korzystać z nich w odpowiedni sposób. Dla większości ludzi, większość olejków w większości zastosowań będzie mieć korzystne działanie. Jednak należy zachować szczególną ostrożność w przypadku dzieci, kobiet w ciąży, karmiących, osób starszych lub schorowanych. Istnieje też ryzyko wystąpienia indywidualnych i nieprzewidywalnych reakcji na dany produkt jak alergia. Zawsze przed użyciem olejków zapoznajcie się z ich właściwościami, ewentualnymi przeciwwskazaniami (np. wywoływanie fotoalergii) oraz bezpiecznym sposobem stosowania danego olejku i zaczynajcie od niewielkich dawek, niskich stężeń, nakładania na niewielką powierzchnię skóry. Po prostu bierzecie na siebie odpowiedzialność za ich stosowanie 🙂

Moja przygoda z aromaterapią i olejkami eterycznymi

Olejkami zainteresowałam się w połowie 2017 r., kiedy po długim namyśle zdecydowałam się na zakup mojego pierwszego olejku – lawendowego. Miłość od pierwszego wejrzenia czy też wdechu 😉 Pierwsze olejki eteryczne kupowałam do dyfuzji i poprawy jakości powietrza w mieszkaniu. Przyjemne zastosowanie 🙂 Ale dopiero wykorzystanie olejków miejscowo skutecznie przekonało mnie o ich ogromnych możliwościach prozdrowotnych. Obecnie staram się jak najwięcej dowiedzieć na temat ich działania i eksperymentuję na sobie. Opisy moich eksperymentów znajdziecie na blogu. Pamiętajcie jednak, że służą one tylko inspiracji i informacji 🙂