Pielęgnacja skóry kosmetykami naturalnymi

smalec w słoiczku

Kosmetyki naturalne i domowe

Piękna skóra to nie tylko ozdoba, ale też oznaka zdrowia. Skóra pełni ważne funkcje, z jednej strony ochronne, a z drugiej absorpcyjne (pozwala na wnikanie niektórych substancji do organizmu).

Te cechy szczególnie ważne będą w przypadku chorób skóry jak atopowe zapalenie skóry (AZS), kiedy skóra traci szczelność, a w wyniku przerwania jej bariery ochronnej do organizmu zaczynają przenikać patogeny.

Na stan skóry wpływa wiele czynników, od genów po środowisko. Mamy spory wpływ na kondycję naszej skóry dzięki diecie, suplementacji i odpowiedniemu stylowi życia, w tym pielęgnacji. W pielęgnacji skóry niezwykle ważne będzie uwzględnienie prawidłowej struktury i fizjologii skóry, którą kosmetyki mają wspierać.

Domowe kosmetyki – dlaczego warto

Pielęgnacja skóry kosmetykami naturalnymi i domowymi ma wiele zalet. Pozwala na bardzo indywidualny dobór rodzaju kosmetyków, ich składników i innych ważnych właściwości jak np. pH. Umiejętność zrobienia własnych kosmetyków daje wiele satysfakcji, a korzystanie z nich, przyjemności 🙂 Naturalne kosmetyki mogą być nie tylko lepsze jakościowo i bezpieczniejsze niż gotowe produkty, ale też bardziej ekonomiczne. Wiele z nich jest łatwo przygotować i nie potrzeba do tego ani egzotycznych składników, ani skomplikowanych procedur. W końcu ludzie robili je od zarania dziejów sami, a domeną specjalistów robienie kosmetyków staje się dopiero od niedawna. Oryginalność i unikatowość naszych kosmetyków ogranicza natomiast niewiele więcej niż własna kreatywność.

Składniki domowych kosmetyków

Podstawą naturalnej pielęgnacji są produkty z kuchni i apteczki. Jedną z zasad, którą możemy się kierować w doborze składników jest zasada nienakładania na skórę niczego, czego byśmy nie zjedli. W takim przypadku nietrudno wybrać składniki, które będą znajdować się w grupach produktów paleo. Nie jest to warunek konieczny, ale wyznacza on według mnie dobry i bezpieczny kierunek w pielęgnacji.

Oczywiście każdy z nas jest inny i jak zawsze należy przede wszystkim słuchać swojego organizmu. Nic na siłę. Nawet jeśli wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią, że jakiś składnik np. rewelacyjnie nawilża skórę, a naszą wysusza i podrażnia, to teoria nie ma znaczenia, liczy się tylko efekt, jaki widzimy u siebie. Dlatego zawsze warto zachować ostrożność i delikatnie obchodzić się ze skórą, np. nanosząc na nią najpierw tylko niewielką ilość nowego kosmetyku i obserwując reakcję. Nawet najbezpieczniejszy i najbardziej wartościowy składnik, który do tej pory nam świetnie służył, może pewnego dnia uczulić albo po prostu przestać się sprawdzać i wtedy trzeba poszukać zamiennika.

Przykładowe produkty paleo, jakie możemy zastosować w domowej pielęgnacji to: cynamon, jajka, kakao, miód, rumianek czy sok z cytryny. Brzmi zachęcająco? 😉 Dzięki zastosowaniu produktów paleo nie tylko w diecie, ale także w pielęgnacji możemy liczyć na wiele korzyści prozdrowotnych np. przeciwzapalnych, składników odżywczych, a także świeżość, apetyczny kolor, smak i zapach.

Zobacz przepisy na kosmetyki naturalne