Choroby zatok

preparat do płukania zatokZatkane zatoki, niedrożny nos. Niby nic wielkiego, ale dyskomfort jest… Czyżby naprawdę nic wielkiego?  Uważa się, że przewlekłe stany zapalne zatok to jedna z najczęstszych chorób przewlekłych w ogóle! Zatoki wpływają na oddychanie, a ich niedrożność stwarza warunki sprzyjające patogenom. Patogeny z zewnątrz mogą przedostawać się przez zatoki w głąb układu oddechowego, powodując objawy alergiczne i astmatyczne.

Mikrobiom zatok

Zatoki mają swój mikrobiom (ogół mikroorganizmów), który może wpływać na mikrobiom w innych częściach ciała jak uszy czy reszta dróg oddechowych. Wiemy, jak niebezpieczne mogą być chociażby bakterie w jamie ustnej (próchnica a ryzyko zawału serca), więc nie lekceważmy tych w nosie. Zresztą chore zatoki, leżące tak blisko mózgu, mogą być powiązane z poważniejszymi chorobami i to dość odległymi w czasie np. z chorobą Alzheimera. Niedrożne zatoki mogą powodować problemy ze snem. Bezdech senny to preludium do wszelkich możliwych chorób i wypadków. Rzadko, ale mogą zdarzyć się także powikłania po infekcjach zatok. Mam nadzieję, że teraz już wszyscy nabrali przekonania, że warto zadbać o zdrowe zatoki 😉

Zapalenie zatok

Do zapalenia zatok najczęściej dochodzi w wyniku infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Jeśli zdarza się to sporadycznie (1-3 razy w roku), mamy do czynienia z ostrym zapaleniem zatok. Jeśli powtarza się częściej, mamy do czynienia z nawracającym zapaleniem zatok, które może przejść w przewlekłe zapalenie zatok. Zapaleniu zatok może towarzyszyć gorączka i dolegliwości bólowe, opuchlizna, ucisk, niedrożność nosa lub ropna wydzielina. Przy przewlekłym zapaleniu zatok może już dojść do zmian w błonie śluzowej. Zmiany w błonie śluzowej nosa są jedną z przyczyn jego przewlekłej niedrożności.

Przewlekła niedrożność nosa

Jeśli powietrze nie przepływa swobodnie przez nos i czujemy, że jest on przewlekle zablokowany, warto poszukać przyczyny i ją usunąć, zanim problem się pogłębi. Nos jest bardziej skomplikowany niż się czasem wydaje, a budowa anatomiczna zatok nie ułatwia udrażniania. Część problemów z drożnością nosa jest tak naprawdę prawidłową reakcją organizmu, a część ma przyczyny poza nosem, w środowisku zewnętrznym albo innym układzie np. nerwowym. W przypadku drożności nosa granica między prawidłową fizjologią a patologią bywa cienka. Istnieją na szczęście różne proste, naturalne, bezpieczne i skuteczne metody przywracania nosowi drożności i wyleczenie stanów zapalnych zatok. Wypróbowałam kilka z nich i chciałabym szczególnie polecić jedną, która łączy w sobie tradycyjną metodę oczyszczania nosa i zatok stosowaną od setek, a prawdopodobnie nawet tysięcy lat, oraz nowoczesne podejście naukowe.