Pielęgnacja zębów kosmetykami naturalnymi

Naturalne kosmetyki do zębów służą przede wszystkim utrzymaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej. Jakkolwiek nie są nawet niezbędne (!), bo wystarczy mechaniczne czyszczenie zębów, to na pewno znacznie ułatwią nam zadanie, czyli utrzymanie zębów w zdrowiu i czystości, a nawet pomogą poprawić ich wygląd.

Dlaczego zdrowe zęby są takie ważne

Zdrowie zębów nie kończy się w jamie ustnej, ale może mieć wpływ na cały organizm (np. ryzyko wystąpienia zawału serca). Oprócz odpowiedniej higieny należy zadbać o właściwą dietę (wcale nie jest to takie oczywiste i nie kończy się na dostarczaniu składników odżywczych czy unikaniu cukru). Pomóc może też suplementacja. Skupmy się na razie na higienie i pielęgnacji.

Zdrowe zęby i prawidłowa higiena jamy ustnej

drewniana łyżeczka i soda oczyszczonaJak prawidłowo myć zęby

Standardem w naszej kulturze jest szczotkowanie zębów, chociaż szczoteczka to niejedyne narzędzie do mycia zębów. I wcale nie trzeba używać pasty 😉 Innych sprzętów na razie nie próbowałam, więc nie mam się nad czym rozpisywać. Trzeba pamiętać, że zębów nie należy myć bezpośrednio po posiłku. Jeśli w posiłku/napoju znajdowały się kwaśne produkty, osłabiają one szkliwo, obniżając pH jamy ustnej, a szczotkowanie jeszcze tę chemiczną szkodliwość wzmaga mechanicznie, wbijając kwas w szkliwo. Oczywiście nie znaczy to, że należy rezygnować z jedzenia owoców czy kiszonych warzyw, ale po prostu trzeba odczekać jakieś pół godziny przed umyciem zębów. Zawsze można w tym czasie sięgnąć po gumę do żucia z ksylitolem albo podnieść pH jamy ustnej w inny sposób. Jak prawidłowo myć zęby? Oczywiście wiemy, że najpierw myjemy ruchem kołowym, potem góra-dół i na boki, od zewnątrz i od wewnątrz. Nie zapominajmy, że myjąc zęby, trzeba starać się mieć lekko rozwarte szczęki, żeby szczoteczką nie tylko myć zęby, ale także dziąsła.

Czego używać do czyszczenia zębów

Szczoteczką nie dotrzemy we wszystkie zakamarki. Dlatego mamy 3 sposoby na czyszczenie powierzchni międzyzębowych: nitka dentystyczna, irygator wodny (np. WaterPik) i małe szczoteczki, stosowane np. do czyszczenia zębów, kiedy nosi się stały aparat ortodontyczny. Używałam pierwszego i drugiego sposobu. Podczas nitkowania ważne jest, żeby nitkę wprowadzać jak najgłębiej się da. Nawijamy dłuższy kawałek nitki na palce wskazujące i wprowadzamy delikatnie aż pod dziąsła, potem przewijamy z jednego palca na drugi i powtarzamy zabieg między kolejnymi zębami. Dobrze jest trzymać nitkę podczas czyszczenia na kształt litery C. Szczoteczki według mnie nie wejdą tak głęboko, a poza tym nie lubię ich większego oporu między zębami. Irygator może być bardzo dobrą alternatywą dla nitki, zwłaszcza w połączeniu ze szczoteczką soniczną. Pod pewnymi względami jest nawet lepszy od nitkowania ze względu na delikatność (mniej kaleczenia dziąseł czy stanów zapalnych, mniej płytki nazębnej). Następnym sposobem na utrzymanie higieny jamy ustnej jest płukanie zębów. Można też używać po jedzeniu gum do żucia, zwłaszcza z ksylitolem i o dobrym składzie.

łyżeczka pełna kakao nad miseczkąSkuteczność produktów naturalnych

Pewne produkty naturalne używane do higieny jamy ustnej mają naukowo potwierdzoną skuteczność i w niczym nie ustępują pod tym względem gotowym kosmetykom (co najwyżej będą bezpieczniejsze i smaczniejsze), a wiele z nich posiada bardzo długą historię zastosowania. Dużo z nich jest tanich i ogólnodostępnych, co jeszcze bardziej zachęca do ich wypróbowania. Możemy też dobrać ich właściwości do naszych konkretnych potrzeb dentystycznych jak np. remineralizacja szkliwa. Korzystając z naturalnych, a nawet jadalnych produktów, możemy także wybielać w domu zęby.

Ssanie oleju

Ssanie oleju (ang. oil pulling), to tradycyjna metoda dbania o zdrowie jamy ustnej. Polega ona na ssaniu niewielkiej ilości oleju, najczęściej kokosowego, przez co najmniej kilka minut i następnie wypluciu go. Metodę tę należy stosować regularnie i oczekiwać efektów dopiero po jakimś czasie. Metoda jest skuteczna dzięki antymikrobowym właściwościom oleju kokosowego. Dużo osób zachwala ją jako skuteczny sposób na infekcje gardła, a nawet zatok. Dotarłam do badań, w których stwierdzono, że ssanie oleju może być alternatywą dla płynów do płukania ust, a według innych pomaga w redukcji płytki nazębnej i stanów zapalnych dziąseł. W tym ostatnim przypadku pomóc może nawet masaż dziąseł olejem kokosowym. Metoda jest polecana jako prosta i bezpieczna.

Zobacz przepisy na kosmetyki naturalne